Vzdorovanie dcéry

[ img ]

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vzdorovanie dcéry

Poslaťod Zuna »

Dobrý deň pani doktorka,
skoro každý deň "bojujeme" s našou malou Katkou (2r., 3mes.). Normálne bežné veci ako obliekanie, umývanie, čas na spanie, posadenie do autosedačky a pod. začína ignorovať a odpovedá večne NIE. Ak predsa len urobím po svojom napr.oblečiem ju, začne nervačiť, vyslovene plače s riadnym krikom (až uši z toho bolia). Niekedy nás začne biť alebo bije do veci okolo seba.
Keď už neviem ako na ňu, aby urobila to, čo od nej chcem, tak skúšam ju postrašiť ujom s vrecom, ktorý berie zlé deti a až to zaúčinkuje (toto som fakt nemala v úmysle pri predstave mojej výchovy, ale príde mi to lepšie ako bitka). Bitkou by to riešil najradšej môj manžel, ale zatrhla som to kvôli tomu, že aj malá začala všetkých na okolo seba biť.
Niekedy je taká zlatučká ako anjelik, že celý deň s ňou vychádzam bez komplikácii a na ďalší deň ako vymenená .
Poradíte mi ako tieto situácie riešiť? Ja som už z toho zúfalá, v noci som si už poplakala. Katka nám nechcela spať od 21 hod. do 1 hod. rána, začala do toho aj seba uspokojovať, tým že sa šúchala na posteli.
Vopred ďakujem za vašu odpoveď, s pozdravom Zuna.
Zuna
 
Príspevky: 2232

Poslaťod K. Dibarborova »

Milá Zuna.
Ak sa prepracujete na babetku do mojej starej poradne a vo vyhľadávaní si napíšete heslo VZDOR, budete mať pocit, že čítate svoje otázky, mnohokrát nakopírované a len máličko pozmenené.
Obdobie vzdoru sa nedá liečiť, ani odstrániť šibnutím čarovného prútika, dá sa len držať na uzde.
Rodičia ho najťažšie prežívajú v prvých týždňoch až mesiacoch, lebo naň ešte nie sú zvyknutí a nevedia, na čo ich drobček zmietajúci sa vo víre afektov, najlepšie "zabere".
Kvôli ujovi s vrecom sa netrápte a v stave krajnej núdze ho použite, len to nesmie byť veľmi často, lebo Vás malá prekukne a zistí, že sľubovaný ujo sa nikdy naozaj nedostavil. Máte pravdu, je to lepšie ako bitka. Nakoniec, kresťansky vychovávané deti boli po celé generácie strašené čertom a peklom, čo boli oficiálne uznávané "inštitúcie" .... Pozor treba dať na to, aby sa strašenie nevrátilo ako bumerang a dieťa sa nezačalo "toho niečoho" báť napríklad v noci.
To všeobecné, čo sa k vzdoru napísať dalo, som za ostatné 2 roky popísala nespočetne krát, možno tam nájdete inšpiráciu.
Ak by ste chceli konkrétne rady, ušité na povahu, temperament a rozumové schopnosti Katušky, museli by ste prísť ku mne do poradne, aby som ju spoznala.
Neprejde deň, by som neriešila deti medzi 2.-3. rokom. Je to aj obdobie pred nástupom do materskej školy, takže to preberáme s rodičmi všetko naraz.
Ak by ste mali záujem o stretnutie, zavolajte mi na č. 0905 79 88 10.
Srdečne Vás pozdravujem, K.Dib.
K. Dibarborova
 
Príspevky: 320


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia