SZCO

[ img ]

Riešime vaše otázky týkajúce sa poskytovania „rodinných dávok

- prídavok na dieťa,
- rodičovský príspevok,
- príspevok pri narodení dieťaťa,
- nový príspevok na starostlivosť o dieťa,
- príspevky v náhradnej starostlivosti a náhradné výživné.

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

SZCO

Poslaťod nana »

Tesim sa, ze sa hadam dozviem aj ked sa obavam, ze ma to mozno nepotesi.
Moja situacia. 2.12.2008 nastupujem na MD, termin porodu je planovany na 27.1.2009. Od maja tohoto roku mam zivnost, zaroven som zamestnana. Doma mam 3 rocneho syna, ktory ani nenavstevuje skolku kvoli zlemu zdravotnemu stavu. Na zivnost prevadzkujem e-shop, takze tato cinnnost mi nijako nebrani v riadnej celodennej starostlivosti o dieta. Bude to tak aj pri druhom dietati, neplanujem vyuzivat ziadne sukromne zariadenia, jasle, opatrovatelku. Budem doma najprv na MD a potom na RD a zaroven rpevadzkovat zivnost. Budem mat narok na RP podla noveho zakona? A ak nie a budem mat narok len na prispevok na starostlivost, ako mam preukazovat naklady, ked sa o dieta budem starat sama?
Budem vdacna ak mi to objasnite.
Ivana
nana
 
Príspevky: 1283

Poslaťod MPSVaR »

Nárok na rodičovský príspevok sa bude v roku 2009 posudzovať podľa novej právnej úpravy, podľa ktorej je podmienkou nároku na rodičovský príspevok popri riadnej starostlivosti rodiča o dieťa, trvalého pobytu rodiča a dieťaťa na území SR aj podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti rodičom. Za zárobkovú činnosť sa na účel poskytovania rodičovského príspevku nebude považovať práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, t.j. dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov. Počas vykonávania týchto prác však musí starostlivosť o dieťa zabezpečiť buď rodič sám, alebo druhý rodič dieťaťa, prípadne starý rodič. V takomto prípade sa bude rodičovi poskytovať rodičovský príspevok.

V prípade rodiča, ktorý je samostatne zárobkovo činnou osobou sa podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti považuje za splnenú vtedy, ak čestne prehlási, že túto činnosť nevykonáva alebo má pozastavené prevádzkovanie živnosti. Za týchto podmienok vzniká rodičovi nárok na rodičovský príspevok. Ak sa však rodič rozhodne naďalej živnosť prevádzkovať má dve možnosti: požiada o príspevok na starostlivosť o dieťa a bez preukazovania výdavkov dostane príspevok v sume 1 195 Sk mesačne, alebo zabezpečí starostlivosť o dieťa iným spôsobom, napr. umiestením v jasliach alebo individuálnou starostlivosťou cez agentúru a výška príspevku bude v sume preukázaných výdavkov, najviac v sume 4 780 Sk mesačne.
MPSVaR
 
Príspevky: 151


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MPSVaR

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia