Téma: výslovnosť "3 roky...kedy ist k logopedovi...?&qu

[ img ]
Na otázky odpovedá Mgr. Katarína Horňáková, logopédka z Inštitútu detskej reči v Bratislave

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU

Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Poslaťod ivka+filipko »

dobry den pani doktorka,
chcela by som sa opytat....moj syn mal 3 roky pred 2ma tyzdnami....rozprava celkom zrozumitelne a dost, chcela by som vediet, v akom veku treba navstivit logopeda, teda dokedy sa nejako este krystalizuje ta rec...ide mi o to, ze som si vsimla, ze napr, na zaciatku slov ma problem povedat ch...hovori h......jasnacka R nieje jasne a tak isto L...v podstate ked mu ich poviem a nech to zopakuje , tak na 3ti krat to povie, ale ked pouzije neskor slovo, zase pove hata ci hobotnica :D :D ...dakujem krasne....ivana a fifo
ivka+filipko

Poslaťod Mgr. Katarína Horňáková »

Milá Ivana,

môžete počkať ešte minimálne 6 mesiacov. Okolo 3 a pol roka sa deťom začína čistiť reč (niektorým samozrejme už aj skôr) hlavne v oblasti tzv. zadných hlások, teda k,g,h, ch. Je možné, že Váš syn začne spontánne vyslovovať hlásku ch bez pomoci odborníka. Buďte synovi dobrým rečovým vzorom, nenúťte ho slová opakovať. Keď povie slovo nesprávne, napríklad hata, len to po ňom zopakujte správne, pričom zdôraznite danú hlásku "chchchata". Takýmto spôsobom by si mal začať uvedomovať, že jeho výslovnosť je iná ako Vaša a začne sa sám snažiť o nápravu. Ak by o niekoľko mesiacov táto výslovnosť u neho pretrvávala, potom vyhľadajte odbornú pomoc, ale predpokladám, že ak sa to týka len hlásky ch zo zadnej skupiny hlások, že hlásku ch začne vyslovovať sám. S hláskami l a r môžete počkať do piateho roka veku dieťaťa. S pozdravom Katka Horňáková
Mgr. Katarína Horňáková

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Mgr. Katarína Horňáková

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia