chlapec (2r9m)rozprava ako dievca

[ img ]

Detská klinická psychologička.
Poradňa je dočasne neaktívna

PRAX: Odd. klinickej genetiky (1978-2005), od I/2006 - Neštátna psychol. ambulancia (s priamou platbou bez účasti zdravotných poisťovní).

Odpovie na otázky súvisiace s psychomotorickým v ý v i n o m detí (hlavne 0 - 10r.): nerovnomerný alebo rizikový vývin, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, DMO, Downov sy., deti v adopcii, svalová hypotonia, zaostávanie vývinu reči atď.

Výchovné a rodinné poradenstvo: poruchy adaptácie, spánku, stravovania, problematika mimoriadne nadaných detí, deti po umelom oplodnení, krízová situácia v rodine vplývajúca na dieťa.

Školská zrelosť a poradenstvo pri voľbe školy.
KONTAKT:
MEDICENTRUM, Strečnianska 13, 851 05 Bratislava - Petržalka.
Objednávanie telefonicky: 0905 798 810 (aj bez odporučenia lekára).
Viac...

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

chlapec (2r9m)rozprava ako dievca

Poslaťod Zuzka »

Dobry den, poprosim Vas o radu. Nas syncek bude mat 3 roky a trapi ma, ze rozprava v dievcenskom rode. Je to velmi zive, zvedave, tvrdohlave a sikovne dieta, zacal skoro chodit (10mesacny krasne sam chodil) a celkovo motoricky bol popredu, rozpravat zacal tiez skor, v roku vedel uz povedat dost slov a 1,5roc uz celkom pekne rozpraval. Teraz krasne rozprava-suvisle vety, vsetko rozumie a aj on si vie pekne sam vysvetlit a zdovodnit, aj ked mu sem tam momentalne vypadne slovicko alebo sa zakokta, lebo myslienky mu idu zrejme rychlejsie ako jazyk. ALe "problem" je v tom, ze rozprava v zenskom rode. Cize akoby bol dievca. Zacalo to asi v lete, dovtedy normalne rozpraval ako chlapec, sem tam nieco povedal zle (na konci "a"), ale to som povazovala za normalny vyvoj reci u deti. Vtedy o sebe hovoril, ze je dievcatko-teda ze chce byt, ma dve sesternice a chcel si obliekat suknicky a saty, co sme mu nezakazovali (ale vysvetlovali, ze on je chlapec a ze chlapci sukne nenosia) a doma sme mu v ramci hry dovolili suknu obliect.
Teraz uz nehovori, ze je dievca ani nic podobne, povie, ze je chlapec, aj vie urcit rozdiel chlapec-dievca, ked rozprava o inych chlapcoch, o bracekovi alebo tatinovi napr. alebo zo skolky kamarati, tak normalne povie spravne v muzskom rode ale o sebe zase ako dievca. Snazime sa mu vysvetlit, ze tak rozpravaju dievcata a aj ho opravujeme, za kazdym slovesom mu povieme ako to ma povedat spravne, on to aj zopakuje,ale vzapati povie zas nieco a aj to iste slovo a zas zle. Cokolvek ked rozprava, povie spravila, jedla, spala, citala, urobila, skakala, behala,.....Myslela som, ze to je len prechodne, ale uz to trva polroka a zacina mi to robit starosti a neviem ako dalej postupovat, ci ho upozornovat, opravovat, dalej vysvetlovat, ako na to vobec reagovat? Dalsim problemom asi je, ze zijeme v zahranici ( Francuzsko) od jeho narodenia, ale obaja sme slovaci a rozpravame sa po slovensky, do kolektivu zacal chodit, ked mal 16mesiacov, vtedy zacinal rozpravat po slovensky a zaroven sa naucil trochu aj par zakladnycch slov po francuzsky. Ale vtedy to este pekne rozlisoval. Potom sme v lete (mal 2roky v maji) 3mesiace boli na Slovensku a zacal sa mylit a po navrate do Francuzska zacal takto rozpravat uplne. Od septembra je v skolke, zacina hovorit po francuzsky, ale este sa nevie vyjadrit v minulom case, tak neviem posudit, ci by tak rozpraval aj po francuzsky. V skolke nema ziadny problem, chodi tam rad aj si hned pekne zvykol.
V maji mu pribudol surodenec, velmi sa tesil, aj ho velmi lubi, aj ked ziarlivost sa uz dost prejavuje a je k nemu aj dost "surovy", ale to si zrejme este sam nevie uvedomit, ze mu aj ublizuje.
A je prave aj v takom nestastnom obdobi "vzdoru", kedy nevidi ani nepocuje, ked nechce.
Neviem ci je to vsetko len zhoda udalosti, vela zmien pre neho a takto sa to nejak prejavilo, aj ked sa mi tazko veri, zeby to az takuto zmenu osobnosti sposobilo...
Preto mi velmi pomoze Vas nazor ako sa k tomu postavit, ci je to normalne, alebo to treba nejak riesit, pohovor s odbornikom alebo si to nevsimat a prejde to same.
Vopred Vam dakujem za Vas cas.
Zuzka

Poslaťod K. Dibarborova »

Zdravím Vás Zuzka.
Skôr než som začala písať odpoveď, zašla som na konzultáciu do vedľajšej izby za manželom, ktorý vie po francúzsky.
Zaujímalo ma, ako sa tam používajú rody. Takže už viem, že majú len mužský a ženský a že v minulom čase rody nevyjadrujú ... dúfam, že ma informoval správne :-)
Je možné Zuzka, že u malého vznikol tento "guláš" tým, že tých zmien bolo naraz dosť veľa a zároveň aj tým, že si ešte neuvedomuje dôležitosť vyjadrovania rodu.
Podstatné je, že dokáže fyzicky odlíšiť dievča a chlapca. Vysvetľovanie zdá sa, zatiaľ nepadalo na úrodnú pôdu a je možné, že čím viac mu to budete v období vzdoru pripomínať, s tým väčšou chuťou to bude hovoriť naopak ...
Skúste, ako by zareagoval, keby ste mu vždy, keď sa nazve ženským rodom povedali napríklad: "Áno Katka" (alebo iné dievčenské meno).
Čiže keď povie: " Už som sa vycikala ", odpoveď by bola : " Dobre Katka, natiahni si nohavičky".... že ako zareaguje ? Môžete mu skúsiť povedať aj to, že vy (rodičia) viete, že je chlapček, ale iní ľudia to nevedia, lebo cez šaty nevidieť, že má pipíka a nevedia ani, ako sa volá.
V tomto veku by som z tohoto celého nerobila žiadny väčší problém.
Dcérka našich známych, keď bola vo veku 3-4 rokov (Ja som vtedy mala 8 rokov) chcela byť sráášne chlapcom. Kedy mohla, cikala rozkročená postojačky nad nočníkom, musela byť ostrihaná "na chalana", odmietala nosiť sukne a šaty a pod stromček si želala trenky, tričko a kopačky. Museli sme ju oslovovať mužským rodom a menom Frico :-) Netuším, kde na to meno prišla, kebyže je to dnes a to "R" by tam nebolo, tak som v obraze ... Asi v 5. roku ju to prešlo a bolo z nej normálne dievčatko s vrkočmi.
V inteligenčnom teste ktorý používam, sú otázky zamerané na schopnosť odlišovať dievča a chlapca, na úrovni 4 rokov. Takže času máte ešte dosť :-)
Záverom: jemne malého korigujte, nenásilne v konkrétnej situácii vysvetľujte a považujte to zatiaľ len za zvláštnosť.
Želám Vám všetko dobré a ostávam s pozdravom, K.Dib.
K. Dibarborova

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na PhDr. Kornélia Dibarborová

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia