Inkompatibilita a odber PK

[ img ]

Tím odborných pracovníkov Eurocord-Slovakia v zložení: gynekológ, pediater, onkológ, prírodovedec a iní.
Občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia

Archív zodpovedaných otázok od roku 2006 nájdete TU
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Inkompatibilita a odber PK

Poslaťod tereza »

Dobry den,

je mozne bez problemov odobrat pupocnikovu krv aj v pripade inkompatibility Rh faktorov matky a dietata, alebo je tam riziko ze PK nebude moct byt odobrata :?:
Som Rh negativna, manzel pozitivny, prva dcera pozitivna po nom. Po porode mi bola podana RHEGA, momentalne cakame druhe babatko a zvazujeme odber, ak bude mozny.

A este jedna otazka - aka je pravdepodobnost ze sa odobrata PK bude dat pouzit aj pre surodencov v pripade ze budu/nebudu mat rovnaky RH faktor :?:
Dakujem vopred!

Tereza
tereza
 
Príspevky: 1998

Re: Inkompatibilita a odber PK

Poslaťod Eurocord Slovakia »

Dobrý deň,

Odber pupočníkovej krvi je možný, aj keď je Vaša krv inkompatibilná s Vašim dieťaťom. Krvná skupina, ani RH faktor matky a dietata nema vplyv na odber a kvalitu pupocnikovej krvi.

K druhej otázky – využitie pupočníkovej krvi pre súrodenca.
Krvotvorné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi môžu byť v prípade ochorenia použité nie len pre dieťa, od ktorého boli odobraté, ale aj pre jeho súrodencov (vždy je však možné iba jedno použitie, pupočníková krv postačuje zvyčajne len pre jedného pacienta). Podľa typu ochorenia totiž lekár zvažuje, či je vhodné použiť vlastné krvotvorné bunky alebo sú potrebné krvotvorné bunky od zdravého darcu. V prípade potreby darcu je najlepším darcom súrodenec.

Sú ochorenia, pri ktorých sa môže použiť iba vlastná pupočníková krv (či iné krvotvorné bunky), často aj preto, že použitie cudzích buniek by bolo rizikovejšie ako samotné ochorenie. Pri iných typoch ochorení nie je možné použiť vlastnú pupočníkovú krv ani vlastnú kostnú dreň. Ide o ochorenia, kde pôvod ochorenia môže byť prítomný už v krvotvornej bunke, rôzne typy geneticky podmienených ochorení metabolizmu, niektoré typy leukémií či poruchy krvotvorby ap. Vtedy sa vyhľadáva vhodný zhodný darca krvotvorných kmeňových buniek, kde najlepším darcom je zhodný súrodenec. Potrebu liečby krvotvornými bunkami, či už vlastnými alebo od darcu vždy určuje ošetrujúci lekár v spolupráci s transplantačnou komisiou.

Kompatibilita medzi darcom a príjemcom (to znamená aj medzi súrodencami) je určená zhodou medzi špecifickými ľudskými leukocytovými antigénmi (HLA antigénmi). Nemá na to vplyv krvná skupina, ani RH faktor. U vlastných súrodencov je pravdepodobnosť zhody HLA antigénov 25%. Možno sa Vám to nebude zdať vysoká pravdepodobnosť, ale na porovnanie - keď sa vyhľadáva vhodný nepríbuzný darca v medzinárodných registroch, často sa nenájde ani medzi miliónmi registrovaných darcov.

Katarína Baková
Eurocord Slovakia
 
Príspevky: 47


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na Tím odborníkov Eurocord Slovakia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron