ešte raz BCG

[ img ]

Primár - detský pneumológ

Klinika detskej pneumológie a ftizeológie
FNsP Podunajské Biskupice
Krajinská 101
825 56 Bratislava

Prečítajte si článok o RS vírusoch - hrozbe pre nedonosené deti.
Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

ešte raz BCG

Poslaťod bublinkasimonka »

Pani doktorka,
prečítala som si rozhovor s Vami v júlovej mamine. Potešilo ma, že sa už konečne niekto z radu odborníkov- pneumologov "odvážil" trošku spochybniť význam plošného očkovania novorodencov na TBC.
Odporúčate očkovať deti až vo veku 1a pol až 2 r. Chcem sa ale spýtať, je toto očkovanie v akomkoľvek veku naozaj ešte potrebné?
Čo hrozí môjmu dieťaťu, ak ho nedam zaočkovať ani v tomto veku? (mám na mysli zdravotnú stránku, nie právnu)

Pýtam sa, lebo BCG vakcína sa už používa iba u nás a v Čechách a vo Švajčiarsku je dokonca zakázaná (ak sa mýlim, opravte ma).
Známa, ktorá žije v Nemecku chcela dať svoje dieťa zaočkovať proti TBC a lekár na ňu vypleštil oči, že načo jej to je, že to sa už nikde nerobí, lebo vakcína je neúčinná.
Prečo vo vyspelom svete majú lekári takíto nazor a u nás sa veselo pichá ďalej?
Ďakujem a prajem príjemný deň
Silvia
bublinkasimonka

Poslaťod MUDr. Jaroslava Orosová »

Ďakujem za otázky, rada na ne zodpoviem.
Nemyslím si, že by bolo v SR potrebné plošné očkovanie proti TBC u všetkých detí. Môj návrh o tom, že by to bolo až po skončení všetkých základných očkovaní po 18.mesiacoch veku, je len jeden z možných návrhov, bolo by ich samozrejme aj viac. Potrebovalo by to širšiu odbornú diskusiu a to aj s nami, ktorí sa problematike BCG a najmä jej komplikáciám venujeme.
V SR sú BCG vakcinované po skončení všetkých základných očkovaní predčasne narodené deti , ktorých sa u nás narodí ročne viac ako 4 000 . V tejto skupine detí sme doteraz nezaznamenali vyšší výskyt TBC. Táto informácia uniká tým, ktorí o BCG vakcinácii rozhodujú.
Podľa môjho názoru by bolo v SR potrebné vyšpecifikovať rizikové skupiny detí a tie očkovať ešte na novorodeneckom oddelení pred ich prepustením domov, čím by sa predišlo tomu, že by sa nedostavili na očkovanie po prepustení domov.
Takýto postup zaviedli v Slovinsku. Mám informácie z celého sveta nakoľko buď osobne poznám významných svetových detských pneumológov alebo s nimi korešpondujem.´
Moja vnučka ,ktorá má 2 1/2 roka, sa narodila vo Viedni. V Rakúsku nie je povinné plošné očkovanie porti tuberkulóze. Osobne som túto problematiku prediskutovala s prof. Pollakom, prednostom detskej kliniky AKH vo Viedni, ktorý tiež nepovažuje takéto očkovanie za potrebné. Moja vnučka, napriek tomu, že často navštevuje SR, nie je a ani nebude BCG vakcinovaná. Plne rešpektuje rakúsky očkovací kalendár do ktorého plošná BCG vakcinácia nepatrí.
Neviem, či som dostatočne zodpovedala na Vaše otázky.
Snažila som sa o tejto problematike prednášať a pubikovať, je to dostatočne známe v kruhoch detských pneumológov. Avšak napr. významný slovenský pediater pomerne tvrdo odmieta zmeny v BCG vakcinácii . Taktiež je doteraz možné nájsť na stránkach internetu zápisnicu zo zasadania výboru pre pneumoftizeológiu ( prevažne odborníci na liečbu dospelých pacientov ), kde sú pomerne jednoznačné nepriaznivé vyjadrenia k môjmu názoru na BCG vakcináciu. Hovorí sa tam o tom, že budem pozvaná na ich zasadanie, avšak doteraz sa tak nestalo. Mám informáciu, že bol prizvaný kolega, ktorý je hlavným odborníkom pre detskú pneumoftizeológiu, Treba dúfať, že sa veci pohnú správnym smerom v prospech detí .
MUDr. Jaroslava Orosová

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Jaroslava Orosová (Poradňa pre imunoprofylaxiu RSV)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

Používaním stránok rodinka.sk súhlasíte s používaním cookies, vďaka ktorým je možné individuálne nastavenie stránok, ako aj pre používanie na analytické a štatistické účely. Viac informácií...