Plucne Chmalydie

[ img ]

Primár - detský pneumológ

Klinika detskej pneumológie a ftizeológie
FNsP Podunajské Biskupice
Krajinská 101
825 56 Bratislava

Prečítajte si článok o RS vírusoch - hrozbe pre nedonosené deti.
Poradňa je neaktívna. Využite ju ako archív zodpovedaných otázok.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Plucne Chmalydie

Poslaťod silvinka »

Dobry den,

Pani doktorka, chcela by som sa Vas spytat na nazor ohladom plucnych chlamydii (PCH). Nedavno ich diagnostikovali mojej mamine po tom, co bola viackrat po sebe chora. Mamina trva na tom, aby sa dala cela rodina vysetrit a je viac menej toho nazoru, ze niekto u nas je nosicom a preto je aj ona casto chora.

Ja som laik. Mam informacie iba ktore som si precitala na internete. Ak sa mylim, opravte ma prosim. Chlamydie na plucach ma asi 70% obyvatelstva, u niekoho sa to prejavi, niekto s tym zije cely zivot bez nasledkov. Ak by aj deti mali, je to skutocne potrebne riesit? (Moje deti nebyvaju casto chore). Nemoze to iba byt, ze maju protilatky a chlamydie nedostali? Antibiotikova liecba je dlhodoba a nemusi byt vzdy 100% ucinna (je to pravda?). AK by deti aj brali antibiotika, moze ich to dost oslabit a mozu byt nachylni to dostat o par mesiacov znova?

Cela rodina sa podrobime vysetreniu a velmi by som si cenila vas nazor, ktory by mi pomohol pri dalsom rozhodovani.

dakujem.
silvinka

Re: Plucne Chmalydie

Poslaťod MUDr. Jaroslava Orosová »

Infekcia ,ktorú spôsobbujú pľúcne chlamýdie, sa šíri v kolektíve alebo v rodine.Postihuje deti aj dospelých. Môže mať pľúcne ale aj mimopľúcne prejavy. Jej priebeh môže byť mierny ale aj závažný vo forme ťažkého zápalu pľúc ktorý vyžaduje hospitalizáciu a silnú antibiotickú liečbu.
Liečime iba tých, ktorí majú klinické prejavy. Pokiaľ Vaše deti nemajú žiadne prejavy ochorenia, nie je potrebné ich liečiť. V prípade, že ochorejú, je potrebé lekárovi oznámiť, že je v rodine výskyt Chlamýdia pneumoniae a preto pri rozhodovaní o antibiotickej liečbe ( ak je potrebná ), treba zvážiť také, ktoré účinkujú aj na chlamýdie a bolo by dobre odobrať krv na vyšetrenie protilátok.
Niekdy je liečba veľmi dlhá ale treba ju podstúpiť, aby nedošlo k prechodu ochorenia do chronického, kedy je už liečba dlhodobá a nemusí byť vždy úspešná. V takom prípade treba pátrať po zdroji infekcie a môže to byť aj niektorý člen ako je to vo Vašom prípade
MUDr. Jaroslava Orosová

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Späť na MUDr. Jaroslava Orosová (Poradňa pre imunoprofylaxiu RSV)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia